
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 0.125 % |
| Length | 5 mm |
| Width | 3.99 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Temperature Coefficient | 20 ppm/°C |
| Height | 1.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Output Current | 40 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 days ago) |
| Max Output Current | 40 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Quiescent Current | 175 µA |
| Max Input Voltage | 30 V |
| Reference Type | Series |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Reference Voltage | 5 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 4 days ago) |
| Shunt Current | 40 mA |
| Initial Accuracy | 0.125 % |
| Output Type | Fixed |
| Operating Supply Current | 125 µA |
| Max Supply Current | 225 µA |
| Min Input Voltage | 5.9 V |
Stock: 763
Distributors
pcbx
Unit Price$4.36090
Ext.Price$4.36090
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.36090 | $4.36090 |
| 10 | $3.36123 | $33.61230 |
| 25 | $3.11121 | $77.78025 |
| 50 | $2.97067 | $148.53350 |
| 100 | $2.83646 | $283.64600 |
| 300 | $2.68319 | $804.95700 |
| 500 | $2.62649 | $1313.24500 |
| 1000 | $2.56150 | $2561.50000 |
